پیرسینگ یا سوراخ کاری
۲۷
شهریور

پیرسینگ یا سوراخ کاری و هر آنچه باید در موردش بدانیم!

پیرسینگ و هر آنچه در موردش باید بدانیم…

پیرسینگ یا سوراخ کاری بدن از دیر باز در سراسر اقوام دور تا دور دنیا انجام می شده است که در آن یکی از رایج ترین آن ها سوراخ کردن هر دو گوش مردها در کشورهایی که فرهنگ غربی ندارند بوده است.

پیرسینگ نام دیگر این سوراخ کاری است که این روزها برای تغییر ظاهر و زیباتر شدن باب شده است و هنوزم از بین انواع آن، سوراخ کردن گوش از طرفداران بیشتری برخوردار است که برای این کار زبانه گوش یا قسمت غضروفی آن را سوراخ میکنند و از زیور آلات استفاده میکنند.

انواع پیرسینگ:

 • پیرسینگ گوش

 • پیرسینگ لب

 • پیرسینگ بینی

 • پیرسینگ ابرو

 • پیرسینگ زبان

 • پیرسینگ ناف

 • پیرسینگ بوسه گاه (بالای لب)

 • پیرسینگ سینه

 • پیرسینگ غشای زیر زبان

 • پیرسینگ گونه

 • پیرسینگ زبانه گوش

 • پیرسینگ پل بینی

در ادامه به بررسی سوراخ کاری های رایج در دنیای امروزی می پردازیم.

پیرسینگ در ناحیه گوش:

همانطور که گفتیم پیرسینگِ گوش از دیگر انواع آن خواهان بیشتری دارد، که در قسمت لاله گوش و غضروف آن انجام میشود، البته ایجاد سوراخ در غضروف کمی دردناک است و نیاز به مراقبت های بیشتری دارد تا عفونت و حساسیت ایجاد نکند. برای بهبود زودتر، بهتر است پس از این کار گوشتان را دستکاری نکنید و با محلول آب و نمک شستشو دهید و سپس آن را چرب نگه دارید.

پیرسینگ در ناحیه بینی:

این نوع از سوراخ کاری انواع مختلفی دارد. فرد میتواند یکی از پره های بینی یا هر دوی آن ها و یا قسمت تیغه میانی بینی را سوراخ کند. این نوع از سوراخکاری نسبت به بینی حساسیت بیشتری دارد و باید به فردی متخصص واگذار شود در صورت عدم توجه به موضوع ممکن است بینی فرد عفونت کند و تنفس فرد با مشکل رو به رو شود.

پیرسینگ در ناحیه دندان:

پیرسینگ دندان نیز مثل دو مورد بالا اگر با دقت نظر بالا و توسط فرد متخصص انجام نشود آسیب های جدی به دندان و مینای آن وارد کند. دو روش برای این کار وجود دارد:

یکی اینکه ابتدا قسمتی از سطح دندان را تراش میدهند و بعد زیور آلات مورد نظر را با چسب مخصوص دندانپزشکی به آن ناحیه متصل میکنند تا آسیبی به دندان وارد نشود.

روش دیگر این است که دندان را سوراخ میکنند تا شی مورد نظر را به آن آویزان کنند که البته این روش توصیه نمیشود چون عوارض بیشتری دارد. در زمان ایجاد سوراخ، دندان اگر ضعیف باشد ممکن است شکسته شود و اگر هم این اتفاق نیفتد ممکن است غذا در شی گیر کرده و باعث بد بویی دهان و زرد شدن دندانی که روی آن پیرسینگ انجام شده است بشود.

پیرسینگ ناف:

سوراخ کاری در ناحیه ناف نیز یکی از جراحی های زیبایی است که طرفداران زیادی هم دارد. برای این نوع پیرسینگ پوست کنار ناف را سوراخ کرده و زیور آلات را از آن آویزان میکنند.این جراحی حدود شش ماه زمان می برد تا کاملا خوب شود و باید مراقب باشید تا طی این مدت محل زخم دچار عفونت نشود

پیرسینگ زبان:

یکی دیگر از انواع پیرسینگ، پیرسینگ در ناحیه زبان است که البته از پر خطر ترین نوعش هم هست زیرا احتمالِ اینکه عفونتی از راه زخم های ناشی از آن در دهان ایجاد شود زیاد است و باعث بیماری های گوارشی و عفونت دهان و آسیب جدی به دندان ها شود. این نوع سوراخ کاری می تواند به قلب نیز صدمه وارد کند و افرادی که از مشکل قلبی رنج میبرند نباید این کار را انجام دهند.

مزایا و معایب پیرسینگ:

پیرسینگ یا سوراخ کاری در بدن علاوه بر جنبه زیبایی که دارد خطراتی را نیز با خود به همراه دارد. یکی از این خطرات امکان عفونت در قسمت سوراخ کاری شده، ایجاد گوشت اضافه و حساسیت است. وسایلی که برای این کار استفاده میشود بسیار با اهمیت است چون با آلوده بودن آن ها فرد می تواند دچار انواع و اقسام بیماری های عفونی شود و باز هم به اینجا ختم نمی شود، چرا که اگر این عفونت عمیق تر و شدیدتر شود میتواند باعث بیماری های خطرناک تری مثل هپاتیت و عفونت های شدید داخلی شود.

از عوارض پیرسینگ :

 • در صورتی که مراقب های اولیه انجام نشود، در محل سوراخ شده عفونت ایجاد میشود که می تواند به صورتی جزئی(موضعی) یا کلی(سراسر بدن) اتفاق بیفتد.

 • حساسیت در افرادی که به نوع خاصی از آلیاژها آلرژی دارند. بعضی افراد در محل سوراخ شده احساس خارش، سوزش و قرمزی میکنند که در صورت عدم رسیدگی تبدیل به عفونت میشود.

 • عدم ضد عفونی در وسایل مورد استفاده نیز یکی دیگر از عوامل است که میتواند باعث بیماری های جدی مثل ایدز، هیپاتیت و انواع سرطان شود چرا که این بیماری های در اثر تماس با ابزارهای آلوده منتقل می شود.

سوراخ کاری برای افراد باردار ممنوع است و این کار باید تا زمان زایمان به تعویق بیفتد.

در صورتی که در محل پیرسینگ عفونت ایجاد شد چه اقداماتی انجام دهیم ؟

 • خودتان اقدامی انجام ندهید و با دستکاری کردن جراحت را بیشتر نکنید چون هر چه این عفونت ها بیشتر شود امکان مسدود شدن سوراخ بیشتر است و خارج کردن حلقه یا هر شی دیگر سخت میشود.

 • به پزشک مراجعه کنید.