درمان هایپرهیدروز با تزریق بوتاکس
۰۹
شهریور

هایپرهیدروز و درمان آن با تزریق بوتاکس

درمان هایپرهیدروز با تزریق بوتاکس

درمان تعریق زیر بغل با بوتاکس :

تعریق یکی از نشانه های بدن سالم می باشد ولی در بعضی افراد بیش از حد می باشد که به این عارضه هایپرهیدروزیس میگویند. درمان تعریق با تزریق بوتاکس یکی از روش های درمان بی خطر است و شما بعد از درمان میتوانید به فعالیت روزمره تان رسیدگی کنید . یک هفته پس از درمان و پس از چهار هفته به صورت کامل نتیجه حاصل میشود .

هایپر هیدروزیس چیست ؟

این عارضه یک بیماری غیر قابل کنترل بوده که در تمام قسمت های بدن مثل زیربغل ، کف دست و پا دیده شود . این بیماری ارتباط ویژه ای با وضعیت فیزیولوژیکی واریثی دارد که موجب میشود بدن کنترل دمای خود را از دست بدهد. هایپرهیدروزیس به دو گروه نوع اولیه (ایدیوپاتیک) و هایپرهیدروزیس ثانویه (پاتولوژیک) تقسیم میشود .هایپرهیدروزیس ثانویه معمولا در بزرگسالی تظاهر می یابد و بر خلاف هایپرهیدروزیس اولیه هم در بیداری و هم در حین خواب رخ میدهد.برخی  بیماری ها مانند تب و عفونت ، پرکاری تیروئید و عوارض جانبی داروها شایعترین علل هایپرهیدروزیس ثانویه هستند .

عملکرد بوتاکس :

بوتاکس سمی است که توسط باکتری تولید می شود . سم بوتولونیوم ، در صورتی که میزان تعداد درمان و انواع شرایط کلینیکی آن رعایت شود ، می تواند کاربرد های درمانی  بسیار مطلوبی میباشد  . بوتاکس پس از تزریق موجب از کار افتادن سیناپس های عصبی و جلوگیری از انقباض ماهیچه ها میشود به همین دلیل از وقوع چین و چروک ها جلوگیری میکند .  بوتاکس فقط برای چین و چروک نیست بلکه برای درمان مشکلات مثانه ، سردرد های میگرنی و پروستات  و درمان هایپر هیدروزیس بکار میرود .

 روش درمان هایپرهیدروز با تزریق بوتاکس :

بوتاکس ، دارویی است که بیشتر برای درمان چروک به کار میرود . از سال 2004 سازمان  (FDA)  از بوتاکس  برای درمان هایپرهیدروز (تعریق بیش از اندازه در قسمت هایی از بدن مثل کف دست ، کف پا و زیر بغل) شدید استفاده شوید . روش درمان باید هر دو سال تزریق تمدید شود . درمان با تزریق بوتاکس به این صورت است  که تزریق مقادیر کم بوتاکس باعث بلوک موقت اعصاب محرک تعریق در محل میشود . بوتاکس از طریق قطع ارتباط اعصاب محرک سمپاتیک با غدد عرق مانع ترشح عرق میشود. از طریق تاثیرات  آنتی کولینرژیک و تاثیر آن بر غدد برون ریز ترشح کننده عرق تاثیر خود را اعمال میکند و در صورت تزریق صحیح ، بسیار موثر است تا حدی که باعث خشک شدن کامل  میشود .

نحوه ی تزریق بوتاکس  :

بوتاکس باید در قسمت عمیق درمیس به فاصله 1.5 سانتیمتر از یکدیگر و جایی که غدد عرق قرار دارند تزرق شود  این روش معمولا درد ندارد ولی در صورت وجود درد از کرم بی حسی از قبیل EMLA و برای کاهش درد از کمپرس یخ استفاده نمایید . با تزریق کمی بوتاکس مسافت زیادی را تحت تاثیر بوتاکس قرار میگیرد . میزان دوز استاندارد تزریق بوتاکس 50 واحد در زیر بغل است بوتاکس معمولا با سوزن بسیار ریزی تزریق میشود . که هر دوره درمان بین 6ا الی 12 ماه اثر دارد و پس از آن درمان باید تمدید شود. در صورت وجود درد شدید میتوانید از مسکن مصرف کنید .

 روش درمان تعریق با تزریق بوتاکس برای چه کسانی مناسب است ؟

کسانی که دچار عارضه هایپرهیدروز هستند. با تزریق بوتاکس عضلات محرک، ریلکس میشود. افرادی که بسیار چاق هستند . کسانی که تعرق بالایی دارند ( بدون هیچ دلیلی فعالیت و ورزش سنگین ) و از روش های دیگر استفاده کردند و نتیجه ای نداشته ، افراد دیابتی قابل استفاده است. عدم تعریق در خواب .

آمادگی قبل از تزریق :

قبل از انجام تزریق باید قسمت مورد نظر شیو و شسته شود .

اگر دارو رقیق کننده خون استفاده میکنید ، چند روز قبل از تزریق بوتاکس مصرف این دارو را کاملا قطع کنید تا از کبودی جلوگیری  نمایید.

کسانی که از داروی خاصی استفاده میکنند حتما قبل از تزریق با پزشک مربوطه  مشورت کنند .

علائم بعد از تزریق :

یک تا دو روز بعد از تزریق ، تاثیر بوتاکس در قطع ترشح عرق شروع شده و تا یک هفته بصورت کامل درمان میگردد. یک هفته بعد پوست مورد ارزیابی قرار میگیرد . هدف از تزریق خشک شدن کامل قسمت تحت درمان و متوقف کردن عرق است . تزریق  هر سال یک بار انجام داده . تکرار این روند باعث بهبود شده و اعصاب سمپاتیک این قسمت ها از لحاظ عملکرد نرمال میشود .

عوارض تزریق بوتاکس زیر بغل :

درد در زیر بغل

کبودی زیر بغل

نشانه های سرماخودگی و واکنش های آلرژیک در بدن

مشکل بینایی

مشکل صحبت کردن

سخت نفس کشیدن

سستی ماهیچه های کل بدن و احساس خستگی مفرط

سردرد و درد در ناحیه گردن

تزریق برای افراد زیر 18 سال ممنوع است .

مزایای درمان تعرق با تزریق بوتاکس :

کمترین عوارض جانبی ممکن را دارد .

نتایج به دست آمده ماندگاری طولانی دارد .

تاثیر گذاری بسیار زیاد .

روند بهبودی در مدت زمان کوتاهی دارد .

تعریق بدن را کاهش داده و در نهایت باعث روند زندگی عادی به ویژه افزایش اعتماد به نفس فرد میشود .

نیازی به استراحت و دوره نقاهت ندارد و بعد از تزریق میتوان به فعالیت روزانه ادامه دهید .