زاویه سازی فک و چانه
۲۳
شهریور

زاویه سازی فک و صورت

معرفی روش های مختلف برای زاویه سازی فک و صورت

در گذشته یکی از معیارهای سنجش زیبایی داشتن صورت گرد بوده ولی امروزه طبق معیار سنجش زیبایی روز در اروپا و صنعت مدلینگ داشتن صورت با زاویه V و صورت استخوانی با زاویه خاص بوده است . امروزه معیار زیبایی داشتن زاویه داشتن فک و صورت است که برای خانم ها V شکل و برای آقایان صورتی لاغر است . البته در بعضی ها با تشدید زاویه صورت چه در خانم ها و چه در آقایون به صورت زاویه داده میشود .
همینطور با بالا رفتن سن و افتادگی پوست و شل شدن قسمتهایی از پوست زاویه صورت نامتقارن شده است . در این مطلب میخواهیم روش های مختلف زاویه سازی فک و صورت را معرفی کنیم .

روش های زاویه ساز کردن صورت و فک :

امروزه از روش های تهاجمی (جراحی) و غیر تهاجمی (غیر جراحی) برای زاویه دار کردن صورت و فک استفاده میشود .

زاویه سازی صورت و فک بصورت تهاجمی یا جراحی فک :

در روش جراحی برای فک و صورت های دارای استخوان های بزرگ قسمتی از استخوان فک تراشیده شده یا برداشته میشود و برای زاویه سازکردن فک و چانه با استخوان های کوچک از پروتزهای مخصوص استفاده میکنند .

زاویه سازی فک و صورت بصورت دائمی با جراحی :

مالارپلاستی : باریک کردن استخوان بالایی چانه است .
آتولوپلاستی : کاهش گوشه های فک پایین است .
کورتیکوتومی : کاهش برآمدگی فک پایینی است .
جنیوپلاستی یا ژینوپلاسی : این روش برای باریک کردن ، بلند کردن یا کوتاه کردن استخوان فک ، بصورت اضافه کردن چربی به قسمت چانه و یا کم کردن در قسمت دیگر و یا استفاده از پروتز های مصنوعی سازگار با بدن برای زاویه سازی فک است .
میوتومی : کاهش حجم ماهیچه ها است .
ارتوگناتیک : رفع غیر قرینگی استخوان فک و صورت ، جلو یا عقب بودن فک ها است .
تزریق چربی : در این روش مقدار کمی از چربی بدن بیمار برداشته شده و بصورت کانول های حفره ای به قسمت های مورد نظر بیمار تزریق میشود به این صورت کانتور های اطراف صورت را کشیده و صورت V شکل میشود و چهره همانند قلب دیده میشود . نتیجه تزریق چربی بعد از 6 ماه دیده میشود .
لیپوساکشن صورت : با برداشتن بافت چربی در اطراف فک و چانه و همینطور غبغب ، زاویه صورت و چانه را اصلاح میکند .
لیپولیزری : با ذوب کردن بافت چربی با لیزر زاویه فک و چانه اصلاح میکند .
روش جراحی دوره نقاهت طولانی دارد .

زاویه سازی صورت و فک بصورت غیرتهاجمی یا بدون جراحی :

زاویه ساز کردن صورت و فک با نخ :با بالا رفتن سن ، پوست صورت شل شده و خطوط فک پنهان میشود . روش لیفتینگ با نخ بدون جراحی با استفاده از نخ های قابل جذب پولیدیوکسانون (PDO) به همراه فیلر های پوستی است . در این روش ، نخ های PDO در لایه زیر پوستی یا در سیستم آپونورتیک عضلانی سطحی در زیر پوست قرار میگیرد . لیف صورت روی پوست و گردن انجام میشود و خطوط صورت و فک نمایان میشود .
6 تا 8 ماه بعد از لیفت نخ ها جذب پوست شده و کلاژن در اطراف آن تشکیل میشود دو سال ماندگاری دارد .زاویه

سازی صورت و فک با ژل :ژل های تزریقی برای پر کردن مناطقی از چهره که حجم خود را از دست داده یا حجم ندارند مثل گونه و چانه مناسب است . با تزریق ژل در چانه و فک باعث میشود صورت V شکل شود . پر کاربرد ترین ژل که برای چانه استفاده میشود فیلرهای اسید هیالورونیک و کلسیم هستند . این ژل ها بین 9 تا 12ماه ماندگاری دارد .

زاویه ساز کردن صورت و فک با تزریق بوتاکس :با تزریق سم بوتولونیوم ( بوتاکس ) درعضلات فک باعث ریلکس شدن عضلات قسمت تزریق شده ، میشود. این کار باعـث آزاد شدن عضلات و در نتیجه لاغری عضلات فک در دو طرف شده . بوتاکس باعث ایجاد اختلال در پالس های عصبی در ناحیه تزریق شده و خطوط چین و چروک را از بین میبرد و پوست بالا کشیده میشود و استخوان گونه برجسته تر میگردد . تزریق بوتاکس باعث جوان شدن پوست به صورت کلی میشود . این درمان را در چند دوره (بستگی به پوست و نظز پزشک ) به فاصله 2 تا 4 ماه انجام میشود و پس از گذشت 6 تا 8 هفته به نتیجه میرسد .

زاویه سازی فک و صورت با هایفو تراپی :هایفوتراپی یه روش اصلاحی است . در سنین جوانی قسمت های گونه و شقیقه ها و دور چشم پر تر و قسمت های فک و چانه استخوانی تر است ، در زمان جوانی فرم صورت به شکل V است . با افزایش سن این حالت برعکس میشود اسکلت صورت و گونه چانه کوچکتر شده و چربی های زیر پوستی تحلیل رفته و جابه جا شده در قسمت چانه و غبغب جمع میشود و لبه استخوان فک شکل استخوانیش را از دست میدهد . استفاده از هایپو تراپی باعث اصلاح ، سفت شدن و لیفت قسمت های شل شده میشود . هایفو تراپی علاوه بر اصلاح پوست صورت ، کمک به کلاژن سازی در لایه های عمقی پوست  میشود . این روش 18 ماه ماندگاری دارد .

لیفت با لیزر :  برای اصلاح زاویه صورت و لیفت پوست ، از بین بردن غبغب ، افتادگی خط فک و لیفت گردن با لیزر است .

پلاسماجت : روشی برای جوان سازی و رفع شلی و افتادگی پوست و اصلاح زاویه صورت است .